מכתב מגדי לאחותו שפספסה את הטיול
סיפור היער הקסום

״כמה חסרת ביום השמש המקסים שם במעבה היער כשטעמנו נבטים. דיון ארוך ומעמיק ניהלנו איך נבדיל בין נבט קוץ גדילן, הן טעמו ערב לחיך, לבין תאומו הלא זהה ששמו ברקן, זה שטעמו המר, דחק אותו מן הסלט שבתוכו, כל טוב היער בלט. ואם לשם דוגמא שאלת למה והיכן גדלות האורניות? שמעי והסכיתי! שותפן הסימביוטי הוא אורן ירושלמי, הוא ורק הוא. לא קפריסאי לא צנוברי ולא קנרי."


המלצה על הרצאה

לשי שחל
שלום רב!

ביום 10.2.13 התקיימה במועדון קבוץ דברת הרצאה בפני ציבור הגיל השני . המרצה עדו קרן הרבליסט קליני,הרצה בפנינו על צמחי מרפא. ברצוננו להודות לך שי על הזכות שנפלה בחלקנו לעבור חוויה מאלפת, מעניינת ומהנה במיוחד. עדו, בחור חביב סובלני, נעים הליכות, הרצה בפנינו באופן מעניין ומרתק כשעתיים וחצי (זמן לא מבוטל לאנשים בגילנו) בליווי צמחים ומצגת. כל ציבור השומעים ללא יוצא מן הכלל ישב מרותק, הקשיב, התעניין, שאל שאלות (דבר שעדו אפשר תוך כדי ההרצאה, שוב לא מובן מאליו), וכל זה מלווה בחיוך נעים, בקול נעים ובסבלנות יוצאת מן הכלל . אנו המארגנים, ישראל קופלוביץ וטובה נאור, ממליצים בחום על עדו קרן ואף בודקים אפשרות להביאו אלינו פעם נוספת לאור בקשות הציבור מאיתנו. הערה: שלא כדרכו של הציבור הפעם אף לא אחד עזב את ההרצאה באמצע, להפך, עם סיום ההרצאה חלק מהציבור נשאר עם עדו לשיחה לא רשמית שגם בה עדו גילה סבלנות נעימות והמון כבוד לציבור. כן יירבו , אנו מודים על היוזמה שלכם ומאחלים לעדו הצלחה .

בברכה
ישראל וטובה
ק. דברת


הי שי

בשבת ה2/2/13 ערכנו את חג טו בשבט במושב היוגב. בהמלצתך לקחנו את עידו קרן להדרכת סדנת ליקוט. שמע, הסדנה הייתה מוצלחת. ההדים נשמעו למרחוק. וכנראה שהיה טעים במיוחד. עדו חילק את הפעילות שלו לשני חלקים. החלק הראשון היה איסוף הלקט, והחלק השני בישולו ועיבודו למטעמים. עדו אסף את המשתתפים, נתן הסבר מעניין על ליקוט מהו ומיד לאחר מכן הוציא את המשתתפים לאזור בו גדלים המון עשבי בר אכילים. כל משתתף קצר תבואה יפה. סלק בר, תרד בר, לבבות גדילנים,חוביזה ועוד. החבר׳ה חזרו עם ערימות של חומר גלם לבישולים וכך היה. עדו רקח 2 תבשילים מהחומר שבינתיים נשטף בקערות ענק. הראשון היה מעין תבשיל מילוי לפיתות סאג׳ והשני תבשיל ירק שדה חם וטרי ומתובל בטוב טעם. הכנו סמבוסות במילוי התבשיל ועד שהיו מוכנים על הסאג׳, לא הפסקנו לנשנש את התבשילים מהסירים הגדולים.
זה הדהים את הקהילה. מה שאנחנו כלכך נוטים לקצץ ולרסס הופך למעדן קהילתי ומהווה מרכז התעניינות ופליאה – טעים, מזין ואורגני-בלדי לשם שינוי.
עידו מקסים. המלצה נהדרת. ממש הלכנו על בטוח עם הבחור.
התאהבו בו כולם. הוא מקצוען וידו מאומנת בניהול פעיל של הקהל בסדנה. הוא בשלן על, לפחות תבשילי לקט קהילתיים. הרגשנו שהוא חלק אורגני מארגון החג. הוא פעל באחריות גדולה וברוחב לב ניכר. ומחיר הסדנה שלו הוגן ויותר מזה.

המשך להמליץ עליו. אנחנו מצטרפים בחום!

תודה,


מתוך העלון של קיבוץ

תודות מהוועדה לאיכות הסביבה
למרות מזג האוויר ההפכפך, המזל האיר לנו פניו ובשבת ירדנו למטע השקדים לפי מיטב המסורת. נהנינו מפריחת השקדיות ומהיחד הנעים והטוב.
השנה הזמנו את עדו קרן ההרבליסט (עוסק בצמחי מרפא, בלעז "הרבליזם") המהולל מנהלל, שמכיר כל צמח הכרות אישית.
עדו יודע לספר על הצמחייה סביבנו סיפורים אשר פקחו את עינינו אל השפע שאנו חיים בו. מתגובות המסיירים שקיבלנו הבנו, שהסיורים עם עדו היו מרתקים! רבים הביעו רצון להמשיך את הקשר איתו ולשמוע עוד מאוצרות המידע השימושי והמעניין על הצמחייה והטבע סביבנו.
הצמחים הצומחים באחו כמו גם בתוך חצר המשק, בחלקם הגדול הם צמחי מאכל ומרפא. שפע גדול, בריא ומזין שאנחנו, ברי המזל, הגרים במקום עתיר כל כך בירק זמין, יכולים להכניס לתזונתנו ולהעשירה. פתאום צמחים שעד היום החשבנו כ"מזיקים", מקבלים צורה של מנת גורמה עתירת ערכים תזונתיים.
מעכשיו אפשר להוסיף למרק את הסרפד וכף האווז, לסלט – כוכבית וכובע הנזיר ולחביתה נוסיף: נזמית לופתת ועוד אפשרויות יצירתיות.. איזה כיף!
אז נודה תודה גדולה מכל הלב לכל הרבים והטובים שתרמו מזמנם וממרצם והפכו את היום הזה לחג פורח!
נודה מאד גם לעדו קרן, שהדריך בחן ובכישרון רב, תוך הפגנת ידע בלתי נדלה!
לכל מי שנשבה בקסם, (וגם למי שפספס)- עדו מזמין אותנו למגוון אירועים נוספים בהדרכתו: סדנאות ליקוט בשבועות הקרובים ועוד… לפרטים נוספים היכנסו לאתר: /https://ikherbs.com
בתקוה להרבה גשם שיצמיח לנו עוד ועוד מטעמי שדה..
ושוב המון-המון תודות לכל מי שהגיע ולכל מי שהפך את האירוע הזה ל"שבת אחים גם יחד" נעים, טעים, מהנה ומלמד!
הוועדה לאיכות הסביבה
בסוף העלון, לפי עצתה של אלית חביב גלעד, אחרי המדור של ארני: "על הפרחים ועל זבל
בבירת איזבל", פרסמנו רשימת צמחי מרפא "בֵּיתִיִּים" מהאתר של עדו קרן, למעוניינים.

העורכת.